Pris på at bygge en villa på Costa Blanca i 2026: 1.800-2.600 €/m²
Planlæg et villabyggeri på Costa Blanca med prisintervaller for 2026, sammenligning af pakker, tilladelser, skatter, forsyning og tjek af grundomkostninger for Torrevieja og Orihuela Costa.
Hver uge spørger nogen, om 1.800 €/m² for en villa er realistisk, eller om 2.600 €/m² er for meget. Det ærlige svar er: Det afhænger af, hvad der er inkluderet. Denne guide pakker tallet ud som en praktisk planlægningsramme for købere på Costa Blanca ud fra aktuelle lokale prisintervaller og de projektkategorier, vi oftest giver tilbud på.
Branchegennemsnit er ofte et halvt år gamle og samlet på tværs af regioner og kvalitetsniveauer, der intet har med hinanden at gøre. Tallene nedenfor kommer direkte fra vores egen interne omkostningsopfølgning – hvad vi betalte leverandører, hvad vi betalte underentreprenører, hvad vi betalte i tasas (kommunale gebyrer), og hvad hver villa kostede kunden, da de fik nøglerne.
Læsevejledning. Alle tal er planlægningsintervaller og bør tjekkes op mod din konkrete grund, tilladelsesvej og dine materialer. De omfatter ikke prisen på selve grunden – det er et separat marked.
1Den fulde fordeling af €/m²
Nøgletallet for en villa i Premium-klassen på Costa Blanca i 1. kvartal 2026 er 2.200 € pr. bebygget m². Det ligger mellem Essential (1.800 €) og Signature (2.600 €+). Her er, hvor hver eneste euro af de 2.200 € reelt går hen:
Villa i Premium-klassen · fordeling af 2.200 €/m²
Gennemsnit af 8 afleverede villaer i Premium-klassen · 1. kvartal 2026 · Costa Blanca Sur
De to tungeste kategorier – råhus (21 %) og indvendig finish (22 %) – er også de to, hvor forskellen mellem Essential, Premium og Signature bliver størst. Fundamenter og tilladelser ændrer sig ikke rigtigt med kvalitetsniveauet; finishen tredobles fra bund til top.
To villaer bygget side om side på samme type grund kan ende med at ligge 400.000 € fra hinanden i pris – og 80 % af den forskel ligger i finish og facadeglas. — Fotiiev Serhii om at sammenligne byggetilbud
2Omkostninger efter byggefase
Hvis du betaler efter milepæle (hvilket vi anbefaler alle udenlandske købere), hjælper det at vide, hvordan pengene reelt forlader din konto i løbet af projektet. Her er den typiske fordeling på 6 faser for vores Premium-villaer:
| Fase | Hvad der sker | Varighed | % af totalen |
|---|---|---|---|
| 1. Før byggestart | Tilladelser, projektering, jordbundsundersøgelse, tasas, indsendelse af projekt | 2–3 måneder | 5 % |
| 2. Jordarbejde og fundamenter | Udgravning, fundamenter, bundplade | 3 uger | 10 % |
| 3. Konstruktion | Betonskelet, dæk, murværk, tag | 2 måneder | 20 % |
| 4. Installationer og klimaskærm | Facade, vinduer, el, VVS-føringer, ventilation og klima | 2,5 måneder | 25 % |
| 5. Finish og indretning | Gulve, køkken, bad, døre, maling | 2 måneder | 30 % |
| 6. Pool og udendørs | Pool, terrasser, have- og landskabsanlæg, hegn | 3-4 uger | 10 % |
Bemærk, at fase 4 – installationer og klimaskærm – er den største enkeltstående udbetaling med 40 % af byggeriet. Det er også her, de fleste forsinkelser i tidsplanen opstår på grund af varer med lang leveringstid (vinduer, aircondition-udstyr, emhættesystemer). Hvis din entreprenør ikke har bestilt dem på første dag af fase 3, bliver du forsinket 4–6 uger. Den fejl har vi selv begået før.
Fælde for udenlandske købere. Et almindeligt mønster i tilbud er at skubbe betalingerne mod fase 5–6 for at se attraktivt ud. Risikoen: Hvis entreprenøren kommer i problemer under installationsfasen, giver dine sidste 36 % dig ingen løftestang. Insistér på depositum bundet til milepæle på en deponeringskonto, aldrig på en procentdel af totalen på forhånd.
3Tre pakkeniveauer sammenlignet
De fleste udenlandske købere falder i en af tre kategorier. Sådan ser tallene reelt ud – spændet er bredt, fordi forudsætningerne er brede:
Essential
- Standardråhus med armering
- Aluminiumsrammer, termoruder
- Roca / Geberit i mellemklassen
- 30×60 porcelænsfliser
- Split-aircondition, gasvandvarmer
- Kompakt pool på 24 m²
Premium
- Forstærket råhus med isolering
- Cortizo / Schüco-rammer med kuldebrosisolering
- Porcelanosa køkken + badeværelser
- Lamineret eg + porcelæn
- Aerotermi (luft-vand-varmepumpe) + zoneopdelt aircondition
- Pool på 32–40 m², saltklorering
Signature
- Råhus i arkitektkvalitet, rå beton
- Skydefacader fra gulv til loft
- Gaggenau / Sub-Zero / Boffi
- Travertin, rå eg, mikrocement
- Fuldt KNX/Loxone smart home
- Infinity-pool, skræddersyet haveanlæg
Det mest almindelige spørgsmål er, om Premium er 112.000 € mere værd end Essential på en villa på 280 m² (omkring 400 €/m² i forskel). Vores ærlige svar: ja, hvis du beholder ejendommen i mere end 5 år eller planlægger at udleje. Forskellen viser sig i, hvor ofte der skal vedligeholdes, i energiregningerne (aerotermi + gode ruder skærer ~40 % af opvarmning/køling på denne kyst) og i, hvor let boligen kan sælges igen. For rene videresalgsprojekter under 24 måneder giver Essential mere økonomisk mening.
Vil du have det fulde regneark post for post?
Vi sender dig fordelingen for 8 villaer med 240 rækker på e-mail – hver leverandør, hver mængde, hver euro.
4€/m² i Costa Blancas forskellige områder
Samme Premium-specifikation, anden kommune, anden geologi, andet arbejdskraftudbud – og tallet flytter sig. Her er det samme Premium-byggeri prissat igen i vores 5 mest aktive områder ud fra vores afleveringer i 2025–2026:
| Område | Premium €/m² | Hvorfor forskellen |
|---|---|---|
| Torrevieja & La Mata | 2.100 € | Flade grunde, tæt leverandørnetværk, hurtigste tilladelser |
| Orihuela Costa & La Zenia | 2.200 € | Standardreference; bredeste leverandørbase |
| Ciudad Quesada / Rojales | 2.150 € | Lidt billigere arbejdskraft; moderat klargøring af grunden |
| Altea / Albir | 2.500 € | Arbejde på skråninger, støttemure, længere transport |
| Jávea / Moraira | 2.600 € | Stejle grunde, adgang fra havet, dyrere arbejdskraft, længere tilladelsesproces |
Tillægget på Costa Blanca Norte (Altea, Jávea, Moraira) er omkring 20–25 % og skyldes næsten udelukkende terrænet. En stejl grund kan lægge 40–80k € oveni alene i støttemure, forankrede fundamenter og adgangsveje – udgifter, der simpelthen ikke findes i det flade Torrevieja.
5De 6 skjulte udgifter
Det er det afsnit, udenlandske købere oftest skriver til mig om. Ingen af dem er svindel – det er reelle udgifter ved at eje fast ejendom i Spanien, som de fleste entreprenører ikke selv nævner i tilbuddet, fordi de er dine udgifter, ikke deres.
Forsinkelsen med "boletín eléctrico" 0–4.200 €
Iberdrola aktiverer ikke din forsyning uden et opdateret boletín (el-installationsattest). Hvis ejendommens gamle el-installation ikke overholder REBT 2025 (de spanske lavspændingsregler), skal du have en ny attest og muligvis en opgradering. Vi har mere end én gang set det udskyde indflytningen med 4 uger. Budgettér 2.600–4.200 € for ældre renoveringer.
AJD på det nye realkreditlån ~1,5 % af lånet
Hvis du finansierer byggeriet med et spansk realkreditlån, skyldes Acto Jurídico Documentado (stempelafgift) af banken – men den sender den videre til dig i gebyrer. På et lån på 400k € er det omkring 6.000 €, du ikke har budgetteret med, hvis du kommer med en britisk/hollandsk/tysk bankforståelse (UK/NL/DE).
Plus-valía og latent IBI 800–6.000 €
Den kommunale skat på værdistigning (plus-valía), som påhviler sælgeren af grunden, kan af og til ende hos køberen, hvis sælgeren er ikke-resident og forsvinder. Ved nybyggeri bliver din IBI (kommunal ejendomsskat) revurderet inden for 18 måneder – din første beskedne regning er sjældent din reelle regning.
Fælden med "den anden escritura" 2.600–3.500 €
Mange grunde er registreret uden det fremtidige byggeri. Efter opførelsen skal du have en Declaración de Obra Nueva (erklæring om nybyggeri) – anden escritura (notarialt skøde), andet notargebyr, anden tinglysning. Regn med ~1,0–1,5 % af byggeriets værdi. Reelt, uundgåeligt og ikke med i de fleste entreprenørers tilbud.
Møbler og "blød indretning" 20k–80k €
Spanske villaer afleveres med gulve, køkken og sanitet – men uden gardiner, sofaer, senge, lamper, kunst eller udendørsmøbler. Budgettér 8–15 % oveni byggeriet til blød indretning, hvis du flytter ind med det samme. Udlændinge undervurderer systematisk denne post.
Fællesudgifter og vedligeholdelse i år 1 2.400–8.000 €
Hvis din villa ligger i en urbanización (boligområde) med en comunidad de propietarios (ejerforening), løber fællesudgifterne fra nøgleoverdragelsen, uanset om du bor der. Poolservice, have, belysning langs området, vedligeholdelse af porten. Plus din egen villa: poolvedligeholdelse ~90 €/måned, have ~140 €/måned, alarmovervågning ~35 €/måned. En post på 2.400–8.000 € i år 1, som ingen nævner.
Vores tommelfingerregel: Læg 8–10 % oveni nøgletallet for €/m² til disse udgifter "uden for byggeriet". På en Premium-villa til 616.000 € er det yderligere 49-62k €. Udenlandske købere, der planlægger med det, føler sig aldrig snydt; de, der ikke gør, føler næsten altid, at de er blevet vildledt.
6Budgetscenarie: villa på 280 m² på Costa Blanca
For at gøre tallene håndgribelige er her et planlægningsscenarie baseret på de aktuelle prisintervaller, der bruges på hele dette site: en villa på 280 m² i Premium-klassen, hvor udendørsarbejdet er afsat separat.
Premium-villa på 280 m² · Costa Blanca · budgetmodel 2026
Tallet på 616k € kommer af 280 m² × 2.200 €/m². Det bør behandles som en planlægningsmodel, ikke et endeligt tilbud: adgang til grunden, jordbund, tilladelsesvej, glas, køkken, pool, terrasse og haveanlæg kan alle flytte det endelige tal.
En fornuftig køber vil også afsætte omkring 49-62k € til de udgifter uden for byggeriet, der er beskrevet ovenfor: undersøgelser, forsyningstilslutninger, administrative poster, møbler, opstart af vedligeholdelse og uforudsete udgifter.
→ Se rigtige referencer på pools og terrasser i vores portefølje
7Det vigtigste at tage med
Hvis du husker tre ting fra denne guide:
- Nøgletallet for €/m² udgør omkring 90 % af den samlede udgift. Læg 8-10 % oveni til de seks skjulte udgifter. På en Premium-villa på 280 m² er det 616k € til byggeriet + 49-62k € til det øvrige.
- Premium slår Essential, når man ejer boligen i flere år. Forskellen på 112k € tjener sig hjem gennem energi, vedligeholdelse og videresalg. Ved videresalg inden for 24 måneder vinder Essential ofte.
- Betal efter milepæle, via deponeringskonto. Betal aldrig depositum forud. Den dyreste måde at bygge på i Spanien er at vælge den billigste entreprenør, der havde brug for dine penge for at komme i gang.
Hvis du er nået dertil, hvor du skal prissætte en bestemt grund, sætter vores team dig gerne i forbindelse med en autoriseret arkitekt til en gratis samtale på 30 minutter. Vi kommer forberedt med sammenlignelige grunde og et skræddersyet €/m²-interval for dit område – du går derfra med et tal, du faktisk kan arbejde med.
Planlægger du dette i din egen bolig?
Send adressen og et par billeder. Vi fortæller, hvad der er realistisk, hvad det koster, og hvad der skal tjekkes på stedet — før du binder dig til noget.